Wednesday 20 June 2018

12:45 pm - 12:55 pm

Conference Opening and Welcome to Country

Grand Ballroom 2 & 3


Chair: Joe Graffam

Welcome to Country: Janet Ross

12:55 pm - 1:15 pm

Grand Ballroom 2 & 3


Smarter Justice Must Learn from the Past. Safer Communities Will Reap the Reward.

Mr Peter Norden AO
Adjunct Professor, Deakin University

1:15 pm - 1:30 pm

Address by Hon Elise Archer, Attorney-General, Minister for Justice, Corrections, Environment, and the Arts

Grand Ballroom 2 & 3


Hon Elise Archer

1:30 pm - 2:15 pm

Keynote Address - Alistair McEwin

Grand Ballroom 2 & 3


Access to Justice for People with a Disability: Strategies for a Smarter Justice System

Mr Alastair McEwin
Disability Discrimination Commissioner, Australian Human Rights Commission

2:15 pm - 3:00 pm

Grand Ballroom 2 & 3


Supporting Transitions from Prison: Recognising Reintegrative Ritual in Everyday Practices

Dr Diana Johns
Lecturer in Criminology, University of Melbourne

3:00 pm - 3:30 pm

Afternoon Tea

Mezzanine Level


3:30 pm - 4:15 pm

Keynote Address - Hannah Graham

Grand Ballroom 2 & 3


Digital Justice

Dr Hannah Graham
Lecturer in Criminology, Scottish Centre for Crime and Justice Research

4:15 pm - 5:00 pm

Panel - Specialist Courts

Grand Ballroom 2 & 3


Panel: The Role of Specialist Courts in Breaking the Cycle of Offending

Michael Hill (Facilitator)
Chair, Just Desserts: Drug Court Incentive Reference Group

Ms Liz Moore
Team Leader, Court Mandated Diversion, Department of Justice

Deputy Commissioner Scott Tilyard
Deputy Commissioner, Tasmania Police

5:00 pm - 7:00 pm

Welcome Function

Mezzanine Level


Thursday 21 June 2018

9:00 am - 9:05 am

Welcome Back

9:05 am - 10:00 am

Keynote Address - Mark Johnson

Grand Ballroom 2 & 3


The User Voice – Involving people with lived experience in the solutions.

Mr Mark Johnson
Founder, UserVoice

10:00 am - 10:30 am

Morning Tea

Mezzanine Level


10:30 am - 11:00 am

Grand Ballroom 2 & 3


Northern Territory Government Aboriginal Justice Agreement

Leanne Liddle
Director Aboriginal Justice Unit, Department of the Attorney- General and Justice

10:30 am - 11:00 am

10:30 am - 11:00 am

Harbourview Room 2


Justice Diverted? Prosecutorial Discretion and the Use of Diversion Schemes in Victoria

Beth King
Member of RAP’s 2017-18 Criminal Justice team, Liberty Victoria's Rights Advocacy Project (RAP)

11:00 am - 11:30 am

Grand Ballroom 2 & 3


The North Australian Aboriginal Justice Agency (NAAJA) Throughcare Program

Samantha Taylor-Hunt
Program Coordinator, NAAJA Throughcare

Cindy Torrens
Senior Intensive Case Manager Domestic and Family Violence, NAAJA

11:00 am - 11:30 am

Harbourview Room 1


Songbirds: Ballads Behind Bars

Mindy Sotiri
Program Director, Community Restorative Centre

11:00 am - 11:30 am

Harbourview Room 2


Building Knowledge of Consumer Participation in Criminal Justice in Australia: a case study

Catherine Flynn
Senior Lecturer, Monash University

11:30 am - 12:00 pm

Grand Ballroom 2 & 3


Elder’s Visiting Program (EVP) a Cultural Strengths Based Program for Capacity Building in Prisoners

Juanita Jones
Manager, Elders Visiting Program, Department of Attorney General and Justice

Rosemary O’Reilly-Martinez
Senior Clinician, Department of Attorney General and Justice

Pirrawayingi Puruntatameri
Chair Elders Visiting Program, Elder's Visiting Program

11:30 am - 12:00 pm

Harbourview Room 1


Just Desserts: Explaining the tasks of the Drug Court Incentive Reference Group

Michael Hill
Chair, Just Desserts: Drug Court Incentive Reference Group

Rob White
Professor of Criminology, University of Tasmania

11:30 am - 12:00 pm

Harbourview Room 2


The Centre for Innovative Justice’s Restorative Justice Conferencing Pilot Program: Insights from a participant and the Centre for Innovative Justice team

Rob Hulls
Director, Centre for Innovative Justice

Lindi Wall
Legal Professional and Restorative Justice Conference Participant ,

Nareeda Lewers
Restorative Justice Project Coordinator , Centre for Innovative Justice, RMIT University

12:00 pm - 1:00 pm

Lunch

Mezzanine Level


1:00 pm - 1:30 pm

Grand Ballroom 2 & 3


The Initial Transitional Service: Reintegration support from Corrective Services NSW for medium-high risk offenders

Suzanne Morony
Senior Research Analyst, Corrections Research Evaluation and Statistics (CRES), Corrective Services NSW

1:00 pm - 1:30 pm

Harbourview Room 1


The Missing Link: fathering support during imprisonment, pre and post release in Victoria, Australia

Tess Bartlett
PhD Candidate, Monash University

1:00 pm - 1:30 pm

Harbourview Room 2


Building Capability Towards Desistance from Crime: the power and potential of prison education

Fiona McGregor
PhD Candidate, University of Technology Sydney

1:30 pm - 2:00 pm

Grand Ballroom 2 & 3


“The Good, the Bad and the Ugly” – Radio Project Giving Voices to Women Exiting the Justice System in Tasmania

Lisa Stautmeister
Health Worker, Women's Health Tasmania

Consumer Advisory Group for Women with lived experience in the Tasmanian Justice System
,

1:30 pm - 2:00 pm

Harbourview Room 1


Australian Red Cross Child and Family Engagement Program

Ashleigh Purdy
Justice Program Officer, Australian Red Cross

Maureen Dawson-Smith
State Manager, VIC Community Programs , Australian Red Cross

1:30 pm - 2:00 pm

2:00 pm - 2:30 pm

Grand Ballroom 2 & 3


The Performance of Parole: Transformative Justice in Practice

James Brennan
Director, Independent

Anna Eriksson
Deputy Director of Monash Criminal Justice Research Consortium, MONASH UNI Criminology

2:00 pm - 2:30 pm

Harbourview Room 1


Incarceration and Death in Custody of ‘Family’ – a reflection of the lived experience of a Murri family.

Lynore Geia
Academic Lead Aboriginal & Torres Strait Islander Health, College of Health Care Sciences, James Cook University

2:00 pm - 2:30 pm

2:30 pm - 3:00 pm

Afternoon Tea

Mezzanine Level


3:00 pm - 3:30 pm

Grand Ballroom 2 & 3


‘Friggin’, who’s this guy?’ Youth justice clients’ lived experiences of case management

Shelley Turner
Senior Lecturer, Monash University

3:00 pm - 3:30 pm

Harbourview Room 1


Cultural Competency and Experience-Based Expertise in Drug Courts: A digital story of Te Whare Whakapiki Wairua

Katey Thom
Senior Research Fellow, University of Auckland

Dave Burnside
Peer Support Manager, Odyssey House New Zealand

3:00 pm - 3:30 pm

Harbourview Room 2


Keeping Prisoners Housed Through Holistic Legal Services

Samantha Sowerwine
Principal Lawyer, Homeless Law, Justice Connect

Dr Alberto Furlan
Senior Program Manager, Ian Potter Foundation

3:30 pm - 4:00 pm

Grand Ballroom 2 & 3


Imagine the Possibilities- My smart change journey and the benefit of integrated supports

Justen Thomas
Self advocate/ Motivational Speaker/ Service user, Supported by the Intellectual Disability Rights Service

Benjamin Garcia-Lee
Manager- Cognitive Impairment Diversion Program, Intellectual Disability Rights Service (IDRS)

3:30 pm - 4:00 pm

Harbourview Room 1


Reducing the Prison Population: The challenge of pretrial services

Max Travers
Senior lecturer, University of Tasmania

3:30 pm - 4:00 pm

Harbourview Room 2


#JusticeSolutions – an international tour for solutions to youth justice issues in Australia

Glenn Jessop
General Manager, Policy and Advocacy, Jesuit Social Services

4:00 pm - 4:30 pm

Grand Ballroom 2 & 3


Let Us Walk Together (Koling wada ngal): ‘Peer mentoring in the criminal justice system – an innovative collaborative crime prevention partnership building a safer community’.

Claire Seppings
Project Coordinator, Deakin University

Wayne Harper
General Manager, Marngoneet Correctional Centre Barwon South West Region, Department of Justice and Regulation

4:00 pm - 4:30 pm

Harbourview Room 1


Toward a Whole of Community Response for Smarter Justice

Anna Kirkham
Throughcare Manager, ACT Corrective Services

4:00 pm - 4:30 pm

4:30 pm - 4:45 pm

Grand Ballroom 2 & 3


Jail Kids, Fail Kids – A campaign to redirect youth justice in Victoria

Andrew Yule
General Manager, Strategic Communications & Engagement, Jesuit Social Services

4:30 pm - 5:00 pm

Harbourview Room 1


Bottom Up Community Development

Linda Fisk
Co-ordinator, Seeds of Affinity: Pathways for Women

Fiona Woollard
Assistant, Seeds of Affinity

4:30 pm - 5:00 pm

Harbourview Room 2


Reducing Recidivism Through Supported Reintegration and Rehabilitation

Louise Kelly
Engagement Development & Innovation Consultant / Manager Clinical Services, OARS Community Transitions

4:45 pm - 5:00 pm

7:00 pm - 11:00 pm

Conference Dinner

Shambles Brewery


Friday 22 June 2018

9:00 am - 9:05 am

Welcome Back

Grand Ballroom 2 & 3


9:05 am - 9:45 am

Keynote Address - Deborah Glass

9:45 am - 10:45 am

Grand Ballroom 2 & 3


Panel: Panel Presentation: Optional Protocol for the Convention Against Torture.

Patrick McGee (Facilitator)
National Manager Policy Advocacy and Research , Australian Federation of Disability Organisations

Ms Jaala Hinchcliffe
Deputy Ombudsman, Commonwealth Ombudsman’s Office

Mr Edward Santow
Human Rights Commissioner, Human Rights Commission

Ms Deborah Glass
Victorian Ombudsman, Victorian Ombudsman

9:45 am - 10:45 am

Harbourview Room 1


Access to Justice for People with Disability

Ms Robin Banks
Consultant,

Ms Deborah Byrne
CEO, Brain Injury Association of Tasmania,

Dr Anna Arstein-Kerslake
Senior Lecturer, University of Melbourne

Dr David Platter
Deputy Director , SA Law Reform Institute, University of Adelaide

9:45 am - 10:45 am

Harbourview Room 2


Reintegration, Diversion and What Works: A Panel Exploring Evidence, Alternatives, and Expertise outside of the Justice System.

Mindy Sotiri
Program Director, Community Restorative Centre

Sophie Russell
Research Policy and Advocacy Officer, Community Restorative Centre

John Paget
Former Inspector, Custodial Services, NSW

Ruth McCausland
Research Fellow, UNSW

10:45 am - 11:15 am

Morning Tea

Mezzanine Level


11:15 am - 11:45 am

Grand Ballroom 2 & 3


Consumers Of Health Services in Prison – How Do We Ensure They Are Seen and Heard?

Deborah Siddall
Population Health and Special Projects Coordinator , Correctional Health Service, Tasmania Health Service

Members Group
Correctional Health Inmate consumer Group, Tasmania Prison

11:15 am - 12:15 pm

Harbourview Room 1


Panel Discussion on People with Disability in the Criminal Justice System and the NDIS

Patrick McGee
National Manager Policy Advocacy and Research , Australian Federation of Disability Organisations

Ms Colleen Pearce
Victorian Public Advocate, Victorian Office of the Public Advocate

Mr Tim Marsh
Chief Counsel, Victorian Legal Aid

11:15 am - 12:15 pm

Harbourview Room 2


Panel: How Does Parole Support Reintegration in Tasmania?

Mr Greg Barns (Facilitator)
Barrister,

Mr Tony Bull
Former Parolee,

Professor Stuart Kinner
NHMRC Senior Research Fellow, Murdoch Children's Research Institute

Dr Hannah Graham
Lecturer in Criminology, Scottish Centre for Crime and Justice Research

12:00 pm - 12:15 pm

Grand Ballroom 2 & 3


The Case for a Community-based Parolee Program for Muslim inmates

Mehmet Ozalp
Director, Centre for Islamic Studies and Civilisation

12:15 pm - 1:00 pm

Conference Closing Session

Grand Ballroom 2 & 3


In the closing session, we continue our conversation from the 2017 conference about the development of a national reintegration coalition to identify and address systemic barriers to reintegration in a more coordinated way.

Michelle McDonnell and Joe Graffam will provide an update on the exploratory work undertaken during the year and ask the question going forward: ‘What is the change we want to see and how do we make it happen?’

1:00 pm

Proceedings close

Grand Ballroom 2 & 3