Wednesday 20 June 2018

12:45 pm - 1:00 pm

Conference Opening and Welcome to Country

1:00 pm - 1:10 pm

Address by Hon Elise Archer, Attorney-General, Minister for Justice, Corrections, Environment, and the Arts

Grand Ballroom 1


1:10 pm - 1:30 pm

Grand Ballroom 1


Smarter Justice Must Learn from the Past. Safer Communities Will Reap the Reward.

Mr Peter Norden AO
Adjunct Professor, Deakin University

1:30 pm - 2:15 pm

Keynote Address - Alistair McEwin

Grand Ballroom 1


Access to Justice for People with a Disability: Strategies for a Smarter Justice System

Mr Alistair McEwin
Disability Discrimination Commissioner, Australian Human Rights Commission

2:15 pm - 3:00 pm

Grand Ballroom 1


Supporting Transitions from Prison: Recognising Reintegrative Ritual in Everyday Practices

Dr Diana Johns
Lecturer in Criminology, University of Melbourne

3:00 pm - 3:30 pm

Afternoon Tea

Mezzanine Level


3:30 pm - 4:15 pm

Keynote Address - Hannah Graham

Grand Ballroom 1


Digital Justice

Dr Hannah Graham
Lecturer in Criminology, Scottish Centre for Crime and Justice Research

4:15 pm - 5:00 pm

Panel - Specialist Courts

Grand Ballroom 1


Panel: The Role of Specialist Courts in Breaking the Cycle of Offending

Michael Hill (Facilitator)
Chair, Just Desserts: Drug Court Incentive Reference Group

Ms Liz Moore
Team Leader, Court Mandated Diversion, Department of Justice

Deputy Commissioner Scott Tilyard
Deputy Commissioner, Tasmania Police

5:00 pm - 7:00 pm

Welcome Function

Mezzanine Level


Thursday 21 June 2018

9:00 am - 9:05 am

Welcome Back

9:05 am - 10:00 am

Keynote Address - Mark Johnson

Grand Ballroom 1


The User Voice – Involving people with lived experience in the solutions.

Mr Mark Johnson
Founder, UserVoice

10:00 am - 10:30 am

Morning Tea

Mezzanine Level


10:30 am - 11:00 am

Grand Ballroom 1


The NT Indigenous Justice Agreement

Leanne Liddle
Director Aboriginal Justice Unit, Department of the Attorney- General and Justice

10:30 am - 11:00 am

Harbour View Room 2


“I am not drunk, I have an ABI”: Systematic challenges in responding to people with acquired brain injuries in the Victorian criminal justice system

Anna Eriksson
Senior Lecturer in Criminology , Monash University

Gaye Lansdell
Associate Professor in Law , Monash University

Bernadette Saunders
Senior Lecturer in Social Work , Monash University

Rebecca Bunn
Research Associate , Monash University

10:30 am - 11:00 am

Chancellor Room 4


Justice Diverted? Prosecutorial Discretion and the Use of Diversion Schemes in Victoria

Beth King, Saranya Saranavan, Emily Scott and David De Witt
Members of RAP’s 2017-18 Criminal Justice team, Liberty Victoria's Rights Advocacy Project (RAP)

11:00 am - 11:30 am

Grand Ballroom 1


The North Australian Aboriginal Justice Agency (NAAJA) Throughcare Program

Samantha Taylor-Hunt
Program Coordinator, NAAJA Throughcare

Cindy Torrens
Senior Intensive Case Manager Domestic and Family Violence, NAAJA

11:00 am - 11:30 am

Harbour View Room 2


Songbirds: Ballads Behind Bars

Mindy Sotiri
Program Director, Community Restorative Centre

11:00 am - 11:30 am

Chancellor Room 4


Building Knowledge of Consumer Participation in Criminal Justice in Australia: a case study

Catherine Flynn
Senior Lecturer, Monash University

Sophie De’Ath
Student, Monash University

Melanie Field-Pimm
Manager Communications & Development , Victorian Association for the Care and Resettlement of Offenders

11:30 am - 12:00 pm

Grand Ballroom 1


Elder’s Visiting Program (EVP) a Cultural Strengths Based Program for Capacity Building in Prisoners

Juanita Jones
Manager, Elders Visiting Program, Department of Attorney General and Justice

Rosemary O’Reilly-Martinez
Senior Clinician, Department of Attorney General and Justice

Pirrawayingi Puruntatameri
Chair Elders Visiting Program, Elder's Visiting Program

11:30 am - 12:00 pm

Harbour View Room 2


Just Desserts: Explaining the tasks of the Drug Court Incentive Reference Group

Michael Hill
Chair, Just Desserts: Drug Court Incentive Reference Group

Rob White
Professor of Criminology, University of Tasmania

11:30 am - 12:00 pm

Chancellor Room 4


The Centre for Innovative Justice’s Restorative Justice Conferencing Pilot Program: Insights from a participant and the Centre for Innovative Justice team

Rob Hulls
Director, Centre for Innovative Justice

Lindi Wall
Legal Professional and Restorative Justice Conference Participant ,

Nareeda Lewers
Restorative Justice Project Coordinator , Centre for Innovative Justice, RMIT University

12:00 pm - 1:00 pm

Lunch

Mezzanine Level


1:00 pm - 1:30 pm

Grand Ballroom 1


The Initial Transitional Service: Reintegration support from Corrective Services NSW for medium-high risk offenders

Suzanne Morony
Senior Research Analyst, Corrections Research Evaluation and Statistics (CRES), Corrective Services NSW

1:00 pm - 1:30 pm

Harbour View Room 2


The Missing Link: fathering support during imprisonment, pre and post release in Victoria, Australia

Tess Bartlett
PhD Candidate, Monash University

1:00 pm - 1:30 pm

Chancellor Room 4


Building Capability Towards Desistance from Crime: the power and potential of prison education

Fiona McGregor
PhD Candidate, University of Technology Sydney

1:30 pm - 2:00 pm

Grand Ballroom 1


The Performance of Parole: Transformative Justice in Practice

James Brennan
Director, Independent / MONASH UNIVERSITY

Anna Eriksson
Deputy Director of Monash Criminal Justice Research Consortium, MONASH UNI Criminology

1:30 pm - 2:00 pm

Harbour View Room 2


Australian Red Cross Child and Family Engagement Program

Ashleigh Purdy
Justice Program Officer, Australian Red Cross

Maureen Dawson-Smith
State Manager, VIC Community Programs , Australian Red Cross

1:30 pm - 2:00 pm

2:00 pm - 2:30 pm

Grand Ballroom 1


“The Good, the Bad and the Ugly” – Radio Project Giving Voices to Women Exiting the Justice System in Tasmania

Lisa Stautmeister
Health Worker, Women's Health Tasmania

Consumer Advisory Group for Women with lived experience in the Tasmanian Justice System
,

2:00 pm - 2:30 pm

Harbour View Room 2


Incarceration and Death in Custody of ‘Family’ – a reflection of the lived experience of a Murri family.

Lynore Geia
Academic Lead Aboriginal & Torres Strait Islander Health, College of Health Care Sciences, James Cook University

2:00 pm - 2:30 pm

2:30 pm - 3:00 pm

Afternoon Tea

Mezzanine Level


3:00 pm - 3:30 pm

Grand Ballroom 1


‘Friggin’, who’s this guy?’ Youth justice clients’ lived experiences of case management

Shelley Turner
Senior Lecturer, Monash University

3:00 pm - 3:30 pm

Harbour View Room 2


Cultural Competency and Experience-Based Expertise in Drug Courts: A digital story of Te Whare Whakapiki Wairua

Katey Thom
Senior Research Fellow, University of Auckland

Dave Burnside
Peer Support Manager, Odyssey House New Zealand

3:00 pm - 3:30 pm

Chancellor Room 4


Keeping Prisoners Housed Through Holistic Legal Services

Samantha Sowerwine
Principal Lawyer, Homeless Law, Justice Connect

3:30 pm - 4:00 pm

Grand Ballroom 1


Imagine the Possibilities- My smart change journey and the benefit of integrated supports

Justen Thomas
Self advocate/ Motivational Speaker/ Service user, Supported by the Intellectual Disability Rights Service

Benjamin Garcia-Lee
Manager- Cognitive Impairment Diversion Program, Intellectual Disability Rights Service (IDRS)

3:30 pm - 4:00 pm

Harbour View Room 2


Reducing the Prison Population: The challenge of pretrial services

Max Travers
Senior lecturer, University of Tasmania

Rick Sarre
Professor, University of South Australia

Isabelle Bartkowiak-Theron
Senior lecturer, University of Tasmania

Emma Colvin
Lecturer, Charles Sturt University

Christine Bond
Associate Professor, Griffith University

Andrew Day
Professor, James Cook University

3:30 pm - 4:00 pm

Chancellor Room 4


#JusticeSolutions – an international tour for solutions to youth justice issues in Australia

Glenn Jessop
General Manager, Policy and Advocacy, Jesuit Social Services

4:00 pm - 4:15 pm

Grand Ballroom 1


Let Us Walk Together (Koling wada ngal): ‘Peer mentoring in the criminal justice system – an innovative collaborative crime prevention partnership building a safer community’.

Claire Seppings
Project Coordinator, Deakin University

Wayne Harper
General Manager, Marngoneet Correctional Centre Barwon South West Region, Department of Justice and Regulation

4:00 pm - 4:30 pm

Harbour View Room 2


Toward a Whole of Community Response for Smarter Justice

Anna Kirkham
Throughcare Manager, ACT Corrective Services

4:00 pm - 4:30 pm

4:15 pm - 4:30 pm

4:30 pm - 4:45 pm

Harbour View Room 2


Bottom Up Community Development

Linda Fisk
Co-ordinator, Seeds of Affinity: Pathways for Women

Fiona Woollard
Assistant, Seeds of Affinity

4:30 pm - 4:45 pm

Chancellor Room 4


Reducing Recidivism Through Supported Reintegration and Rehabilitation

Louise Kelly
Engagement Development & Innovation Consultant / Manager Clinical Services, OARS Community Transitions

4:45 pm - 5:00 pm

4:45 pm - 5:00 pm

Chancellor Room 4


Jail Kids, Fail Kids – A campaign to redirect youth justice in Victoria

Andrew Yule
General Manager, Strategic Communications & Engagement, Jesuit Social Services

7:00 pm - 11:00 pm

Conference Dinner

Shambles Brewery


Friday 22 June 2018

9:00 am - 9:05 am

Welcome Back

Grand Ballroom 1


9:05 am - 9:45 am

Keynote Address - Deborah Glass

9:45 am - 10:45 am

OPCAT Panel

Grand Ballroom 1


9:45 am - 10:45 am

Harbour View Room 2


Access to Justice for People with Disability

Ms Robin Banks
,

9:45 am - 10:45 am

Chancellor Room 4


Reintegration, Diversion and What Works: A Panel Exploring Evidence, Alternatives, and Expertise outside of the Justice System.

Mindy Sotiri
Program Director, Community Restorative Centre

Sophie Russell
Research Associate, UNSW

John Paget
Former Inspector, Custodial Services, NSW

Ruth McCausland
Research Fellow, UNSW

10:45 am - 11:15 am

Morning Tea

Mezzanine Level


11:15 am - 11:45 am

Grand Ballroom 1


Consumers Of Health Services in Prison – How Do We Ensure They Are Seen and Heard?

Deborah Siddall
Population Health and Special Projects Coordinator , Correctional Health Service, Tasmania Health Service

Members Group
Correctional Health Inmate consumer Group, Tasmania Prison

11:15 am - 12:15 pm

Harbour View Room 2


Panel Discussion on People with Disability in the Criminal Justice System and the NDIS

Patrick McGee
National Manager Policy Advocacy and Research , Australian Federation of Disability Organisations

Dr Anna Arstein-Kerslake
Senior Lecturer, University of Melbourne

Ms Colleen Pearce
Victorian Public Advocate, Victorian Office of the Public Advocate

Mr Tim Marsh
Chief Counsel, Victorian Legal Aid

11:15 am - 12:15 pm

Chancellor Room 4


Panel: How Does Parole Support Reintegration in Tasmania?

Mr Greg Barns (Facilitator)
Barrister,

Mr Tony Bull
Former Parolee,

Professor Stuart Kinner
Professor, University of Melbourne

Dr Hannah Graham
Lecturer in Criminology, Scottish Centre for Crime and Justice Research

12:00 pm - 12:15 pm

Grand Ballroom 1


The Case for a Community-based Parolee Program for Muslim inmates

Mehmet Ozalp
Director, Centre for Islamic Studies and Civilisation

12:15 pm - 1:00 pm

Conference Closing Session

Grand Ballroom 1


1:00 pm

Proceedings close

Grand Ballroom 1